fbpx
Darmowa dostawa już od 189zł!
Sprawdź nasze social media!

Wyjazdy letnie – dziecka na diecie bezglutenowej

WYJAZDY I WYCIECZKI, A DZIECKO NA DIECIE BEZGLUTENOWEJ

Jest wiosna, a wielkimi krokami zbliża się lato. Piękna pogoda to wyjazdy, pikniki i wszelkie wyjścia.
Wyjścia rodzinne mamy wszyscy w małym paluszku, ale wyjścia i wyjazdy szkolne, przedszkolne, obozy, kolonie, półkolonie spędzają nam sen z powiek. Jednak nie unikniemy tego, chroniąc dziecko przed wyjazdami wyrządzić można mu ogromną krzywdę poprzez alienację od nowych doświadczeń i rówieśników. Do tego nie można dopuścić. 
Stres, związany z tym czy dziecko na diecie bezglutenowej będzie miało co zjeść bezpiecznego, co zapakować do jedzenia w bezglutenowy plecak, czy nasz celiak nie będzie się czuł odtrącony, co jeśli się zatruje? To tylko kilka, z pytań które nas męczą.

CZY DZIECKO Z CELIAKIĄ MOŻE JECHAĆ NA WYCIECZKĘ

A może… nie pozwolić dziecku z celiakią uczestniczyć w takich imprezach? Na to pytanie odpowiem od razu!
To najgłupszy pomysł jaki rodzic mógłby wymyślić! Ograniczanie naszych dzieci przez dietę eliminującą gluten to jest dla niego ogromna krzywda! Dziecko musi się rozwijać i ”korzystać z życia”. Naszym zadaniem jest uświadomić dziecko jak wygląda jego sytuacja, z czym wiążą się zagrożenia zatrucia glutenemjak się może poczuć po zjedzeniu glutenu, co może zjeść. Świetnym pomysłem jest wspólne przygotowanie jedzenia i przekąsek bezglutenowych na wyjazd czy wycieczkę. Oczywiście, powinno się również odbyć rozmowę z opiekunem. Z doświadczenia wiemy, że ta rozmowa powinna być zazwyczaj jeszcze bardziej dokładna, bo nie obrażając nikogo… dorośli często mają mniejszą wiedzę odnośnie celiakii i diety bezglutenowej niż nasze dzieci. Bardzo dobrym pomysłem jest również przygotowanie listy produktów bezglutenowych jakie nasze dziecko może zjeść i kilku wskazówek oraz informacji o diecie bezglutenowej. 

DZIECKO Z CELIAKIĄ A KOLONIE I OBOZY

Tutaj jest trudniej. Zanim obiecamy coś dziecku, sprawdźmy dokładnie, czy może bezpiecznie jechać w dane miejsce. Można zadzwonić do organizatora, można zadzwonić do docelowego miejsca czy są w stanie zagwarantować dziecku dietę bezglutenową i czy mają wiedzę odnośnie celiakii i konsekwencji nieprzestrzegania diety bezglutenowej. Trochę jak zabawa w detektywa, ale musimy pamiętać, że cały nasz trud wkładany w to, przyniesie efekty w postaci zdrowia naszego dziecka. Z długimi wyjazdami problem jest taki, że nie damy rady przygotować posiłków bez glutenu na tydzień czy dwa. Jeśli miejsce nie gwarantuje diety bezglutenowej, możemy jeszcze poszukać dla dziecka bezglutenowego cateringu, który by dostarczał jedzenie. Będzie to droższy wariant i niestety nie każdy może sobie na to pozwolić, ale myślę że bezpieczniejszy i dieta eliminująca gluten nie zdyskwalifikuje wyjazdu. 

PRZEKĄSKI, KTÓRE NASZE DZIECI NA DIECIE BEZ GLUTENU UWIELBIAJĄ

A my uwielbiamy je jeszcze bardziej! Dlaczego? Dlatego, bo wiemy, że nasze dzieci je uwielbiają… Bo wiemy, że nasz celiak jak będzie miał je ze sobą to nawet nie spojrzy na to co je kolega, a na pewno nie będzie mu zazdrościł. U nas jest raczej nawet odwrotnie. A to już sukces! Tak ”doniosła” nam Pani z przedszkola. 🙂 Mamy listę ulubionych przekąsek bezglutenowych jeszcze z pewnego względu. Mianowicie gdy produkty bezglutenowe w opakowaniu zbiorczym, pakowane są osobno na mniejsze porcje. Dziecko jak i często dorosły… zazwyczaj jeśli ma ciastka bezglutenowe w dużej paczce, zje tyle ile się da! 😉 Tak mają nasze Łasuchy! Jednak gdy mają podzielone na porcje, sytuacja wygląda inaczej. Jedzą tyle ile jest przygotowane w porcji. Dodatkowymi plusami jest to że nie twardnieją i nie wysychają te zostawione na później. 

NASZE ULUBIONE PRODUKTY BEZGLUTENOWE NA WYJŚCIA I WYCIECZKI (PRZEKĄSKI BEZGLUTENOWE)


Bezglutenowe Donaty i Makaroniki
Donaty bezglutenowe to świetny zamiennik wszelkich pączków, drożdżówek czy babeczek. W jednej paczce znajdują się trzy osobno zapakowane nasze polskie pączki bezglutenowe. 😉 Kolorowe, miękkie i pyszne. Smakują każdemu Łasuchowi. Nie martwcie się przy zakupach. Termin ważności jest do 30.09.2023, dostępne są pojedynczo oraz w większych zestawach. 
Łasuchowo Produkty bezglutenowe – CUORENERO – Bezglutenowa dieta dla każdego Łasucha (lasuchowo.pl)


Ciastka bezglutenowe Hiszpańskiej firmy GULLON
Te ciastka bezglutenowe to złoto. Uwielbiamy i kochamy je za ”normalny” smak, co nie zawsze jest pewne przy produktach bezglutenowych. Pakowane osobno w opakowaniu są ciastka bezglutenowe owsiane oraz sandwich z kremem czekoladowym. Nie wyglądają ale smakują a’la bezglutenowe oreo lub knopers. Ciężko się zdecydować. Reszta jest zapakowana zbiorczo ale wtedy stosujemy woreczki strunowe z IKEA do rozdzielenia porcji. 
https://www.lasuchowo.pl/GULLON/pr/13


Ciastka bezglutenowe Włoskie Naturotti BIO 
Jedząc te ciacha bezglutenowe, nie mamy wyrzutów sumienia. Ich skład czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Jest krótki i konkretny. Masło, cukier trzcinowy, czekolada bez glutenu… Nie znamy innych ciastek bez glutenu, które mają taki skład. Każdy z nas ma inny ulubiony smak, dlatego powstał pomysł o stworzeniu zestawów bezglutenowych. Ciastka, również można kupić pojedynczo. Ciasta bezglutenowe kukurydziane, gryczane, orzechowe i czekoladowe. Każdy smak jest warty uwagi. Są to ciastka bezglutenowe BIO. Ciasteczka warto jest pakować w mniejsze porcje (np. woreczki strunowe z IKEA) i szczelnie zamykać, aby nie straciły swojej chrupkości. 
https://www.lasuchowo.pl/NATUROTTI/pr/16


Sezamki, żelki bezglutenowe oraz karmelki bezglutenowe
Tych produktów myślę, że nie trzeba przedstawiać. Każdy zna ich smak. 

Sezamki bezglutenowe
https://www.lasuchowo.pl/bezglutenowe-sezamki
https://www.lasuchowo.pl/slonecznik-w-karmelu-bezglutenowy

Karmelki bezglutenowe
https://www.lasuchowo.pl/karmelki-ryzowe-bezglutenowe-50g

Żelki bezglutenowe
https://www.lasuchowo.pl/Galaretki-bezglutenowe-owocowe-BONELLE-150g-p320
https://www.lasuchowo.pl/ZELKI-BEZGLUTENOWE-BIG-FRUT-DUFOUR-150G-ROZ
https://www.lasuchowo.pl/Zelki-bezglutenowe-Wloskie-BIG-FRUT-DUFOUR-150g-p313
https://www.lasuchowo.pl/Cukierki-zelki-o-smaku-owocowym-SOTTOMARINI-SPERLARI-140g-p322
https://www.lasuchowo.pl/Cukierki-zelki-o-smaku-owocowym-DINOMIX-SPERLARI-140g-p323

Spodobał Ci się wpis? Udostępnij go w mediach społecznościowych!