Ciasta bezglutenowe to umiejętność, której się uczymy od momentu diagnozy celiakii.
Wcześniej nie mieliśmy takich chęci, ponieważ łatwo było coś kupić. Ale czego się nie robi przede wszystkim dla dzieci z diagnozą celiakii lub na diecie bezglutenowej. Na ten moment pieczenie i wymyślanie ciast bez glutenu sprawia nam ogromną radość. Wystarczy spróbować i się przekonać. Czasem tych prób pieczenia ciasta nie zawierającego glutenu musi być kilka, zanim znajdziemy swój sposób i smak.
Ostatnio z nadmiaru borówek w domu musieliśmy troszkę pokombinować i wyszedł pyszny deser bezglutenowy dla małych i dużych Łasuchów.
Spód naszego bezglutenowego sernika to oczywiście ciastka kukurydziane Naturotti. One nasd nigdy nie zawodzą. Sprawdzą się tutaj też Marie firmy Gullon.
Produkty:
150g ciastek Naturotti
Łasuchowo Bezglutenowy sklep ♥ Bezglutenowe ciastka z mąką kukurydzianą, Włoskiej firmy Naturotti, 250g (lasuchowo.pl)
1/4 kostki miękkiego masła
1000 g twarogu do sernika
250g cukru
2 opakowania puddingu waniliowego Kavoviny
Łasuchowo Bezglutenowy sklep ♥ Bezglutenowy pudding – budyń waniliowy, Kavoviny, 40g (lasuchowo.pl)
dwie garści borówek
trzy łyżki dżemu porzeczkowego
5 jajek
120g oleju
1 szczypta soli
1 łyżka mąki ziemniaczanej
Spód bezglutenowy do ciasta:
150g ciastek rozkruszamy i mieszamy z 1/4 kostki miękkiego masła lub innego tłuszczu. Myślę że sprawdzi się tutaj też olej kokosowy. Gdy mamy dokładnie wymieszaną masę rozprowadzamy ją równomiernie na okrągłej blaszce, wcześniej również wysmarowanej masłem.
Sernik bezglutenowy:
Do miski dodaćwaróg, żółtka, olej, budynie, 150g cukru dokłądnie wymieszać mikserem. Wylać na wcześniej przygotowany spód. Piec przez 50 minut w 180C na środku piekarnika z grzaniem góra/dół.
Borówki:
Borówki mieszamy z dżemem porzeczkowym oraz mąką ziemniaczaną. Wykładamy je delikatnie na upieczony sernik.
Piana z białek:
Na przygotowane borówki wykładamy pianę z białek. Białka ubijamy na sztywną pianę, stopniowo dodajemy resztę cukru cały czas ubijając. Ubijamy aż piana będzie gęsta i błyszcząca, następnie dodajemy mąkę ziemniaczaną i miksujemy jeszcze chwilkę. Pieczemy przez 20 minut w 170C, następnie zmniejszamy temperaturę do 60 stopni i włączamy termoobieg. W ten sposób pieczemy jeszcze przez 15 minut.
Smacznego!