fbpx
Darmowa dostawa już od 189zł!
Sprawdź nasze social media!

Objawy celiakii u osoby dorosłej

Czy można się dowiedzieć, że ma się celiakię w wieku dorosłym? 

Oczywiście, że tak! 

DIAGNOSTYKA CELIAKII W POLSCE

Diagnostyka na niskim poziomie, brak wiedzy, częste dolegliwości celiakii mylone z innymi przypadłosciami i mamy długo ciągnące się problemy zdrowotne. Lekarze bardzo często objawy celiakii leczą w inny sposób i nie kierują na specjalistyczne badania. Najczęściej w związku z celiakią, to my sami próbujemy się zdiagnozować, aby później nakierować naszego lekarza. Często się nam to udaje. Wiele z nas postanawia zrobić badania prywatnie, po czym później widzimy mnóstwo postów na specjalistycznych grupach dla osób na diecie bezglutenowej z prośbą o pomoc w odczycie badania. Tego oczywiście nie polecamy. Jeśli masz wyniki badań udaj się do gastroenterologa lub do lekarza rodzinnego.

OBJAWY CELIAKII U DOROSŁYCH

Objawy celiakii obejmują bóle brzucha, mdłości, wzdęcia, częste biegunki, zaburzone wchłanianie składników pokarmowych. Zdarza się że towarzyszą nam objawy pozajelitowe, depresjabóle kostno-stawowe, rozdrażnienie, bóle głowy, u kobiet z celiakią mogą wystąpić poronienia. 


CZY JEST LEK NA CELIAKIĘ?

Jeden jedyny lek to ścisła dieta bezglutenowa. Tylko dzięki spożywaniu produktów bezglutenowych jesteśmy w stanie zatrzymać objawy i dążyć do regeneracji naszych jelit oraz dobrego samopoczucia. Dieta bez glutenu to jedyny sposób zatrzymania wyniszczania naszego organizmu. Makaron bezglutenowymąka bezglutenowa czy słodycze bez glutenu to produkty, które mogą nie różnić się w smaku od tych glutenowych. My jesteśmy miłośnikami dań mącznych takich jak bezglutenowe naleśniki, kopytka, makarony, pizze, gofry. Czy po diagnozie celiakii dalej możemy jeść nasze ulubione dania? Tak! Zastąpiliśmy wszystko bezglutenowymi odpowiednikami i dalej jest pysznie!

CZYM GROZI NIELECZONA CELIAKIA? 

Mimo diagnozy kuszą Cię dalej produkty z glutenem? Powstrzymaj się! Produkty bezglutenu też mogą smakować jak normalne. Są droższe, ale to inwestycja w nasze zdrowie. Bez względu na postać celiakii, nieleczona celiakia prowadzi do powikłań takich jak niedożywienie, zaburzenia płodności, zaburzenia neurologiczne, problemy z koncentracją, depresja, osteoporoza, pierwotna marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, niedokrwistość i wiele innych. Podczas długotrwałego nieprzestrzegania diety bezglutenowej występuje możliwość pojawienia się choroby nowotworowej. 

WASZE HISTORIE ZANIM ZDIAGNOZOWANO U WAS CELIAKIĘ

Ewa:

”3 miesiące biegunki non stop po każdym posiłku ,ból brzucha – lekarz rodzinny stwierdził to na pewno jakaś bakteria po wakacjach … Dwa antybiotyki na chybił trafił i nic … Dopiero trochę doktor google i badania na własną rękę , potem wizyta prywatna u gastrologa ( na szczęście dobrego) no i diagnoza w wieku 52 lat CELIAKIA  i świat się zawalił pracując w cukierni uwielbiając ciasta ale trzeba było się podnieść i zacząć życie od nowa.Jest ciężko czasem nawet bardzo ,ale daje radę ” 


Wioleta:

”ja od grudnia po wycięciu woreczka żółciowego biegunki bol brzucha brak apetytu .Badania od Chirurga gastroskopia,kolonoskopia oczywiście prywatnie bo państwowe terminy za rok.No i diagnoza Bakteria helikobakter I celiakia w wieku 45 lat cały świat się przestawił. Też mam ciężko bo pracuje na kuchni i jak tu ogarnąć wszystko jak nie mogę nic próbować.Niewiem jak to dalej będzie ”


Marzena:

”Bóle brzucha ciągle biegunki waga w dół o jakieś 10kg zgaga wymioty a brzuch jak balon nie mogłam jeść straszne osłabienie podniesione wyniki wątrobowe sama dążyłam do diagnozy prawie rok czasu po omacku testy na bolerioze na różne wirusowe itd aż w końcu na celiakie i wyniki w setkach gastro to tylko była kwestia przybicia diagnozy choć nie była potrzebna kosmki znanik całkowity chyba 3 w skali”


Anna: 

„U mnie za nim padła diagnoza męczyłam się z bólami brzucha silnymi żołądka bóle głowy silne osłabiona byłam senna biegunki mdłości niska hemoglobina źle wyniki krwi niedokrwistość źle samopoczucie wiecznie senna byłam i trwało to z 6 lat żaden lekarz nie umiał mi postawić diagnozy co mi jest”

Spodobał Ci się wpis? Udostępnij go w mediach społecznościowych!