Gdy zauważasz, że ze zdrowiem Twojego dziecka coś jest nie tak, zaczyna się walka. Gdy mamy dobrego lekarza pediatrę, który przeprowadza wnikliwy i dokładny wywiad, szybko rozpoczynamy diagnostykę. Podejrzenie celiakii u dzieci bardzo często wychodzi od rodziców. Jak wiemy, lekarze często mają problem aby szybko wykryć nietolerancje glutenu u dzieci i dorosłych. Wiele osób zastanawia się jakie są pierwsze typowe objawy celiakii u dzieci. Z tym bywa różnie. Postacie celiakii u dzieci bywają różne i nie zawsze jesteśmy w stanie ją szybko zdiagnozować. Celiakia przez wiele lat potrafi nie dawać żadnych bardziej widocznych znaków. Rodzice po przeczytaniu wielu artykułów, często przez długi czas zadają sobie pytanie czy moje dziecko ma celiakię? Jednak gdy nasze dziecko ma powtarzające się bóle brzucha, a co za tym idzie spuchnięty i twardy brzuszek. Do tego kupy są strzelające, oleiste i wodniste, a nasze dziecko ma problemy ze skupieniem i często jest rozdrażnione, powinniśmy się zaniepokoić i zbadać dziecko w kierunku celiakii jak najszybciej. Dzięki czemu, będziemy mogli przeprowadzić wprowadzenie diety bezglutenowej u dziecka. Nie poleca się wprowadzania diety eliminacyjnej bez potwierdzonej diagnozy. Aby przeprowadzić wykonanie badań na celiakię musimy być na diecie zawierającej gluten. A Jak wygląda oleista kupa u większości dzieci z celiakią? Może się wydawać lekko błyszcząca, jakby się do toalety wlało olej. Ciężko jest to opisać, ale jeśli czytasz ten wpis wiesz bardzo dobrze o czym mówię.
Objawy klasycznej celiakii u dzieci
- Dziecko jest najniższe w swojej grupie rówieśników
- Ma twardy i nabrzmiały brzuszek (piłeczka)
- Częste i oleiste kupy, wymioty i bóle głowy
- Zaczerwieniona okolica odbytu
- Objawy skórne, AZS, pękające kąciki ust
- Ogólne i częste rozdrażnienie
- Problemy ze skupieniem się i koncentracją
- Częste nawracające infekcje
Wszystko to, musi nas zaalarmować i zmotywować do wizyty u lekarza. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu, powinien skierować Was na odpowiednie badania. Niestety nie zawsze typowe objawy choroby trzewnej u dzieci i dorosłych są odpowiednio czytane przez lekarzy, szczególnie u małych dzieci. W przypadku celiakii przestrzeganie diety bezglutenowej u dzieci jest kluczowe, aby wyeliminować ponowne wystąpienie objawów celiakii u dzieci. Pamiętajmy, żeby przed badaniami ”w ciemno” nie eliminować glutenu z diety, ponieważ badania mogą wtedy wyjść niewiarygodne. Objawy kliniczne celiakii u dzieci i dorosłych przy podejrzeniu przez nas choroby jest zdecydowanie więcej. Jednak te często powtarzające się, są najłatwiejsze do zauważenia i można dzięki nim przeprowadzić rozpoznanie celiakii.
Jedynym skutecznym postępowaniem w przypadku celiakii u dzieci jest dieta bezglutenowa dla dziecka z celiakią.
Jaka jest częstość występowania celiakii? Bardzo duża. Niestety w naszym kraju, nie przeprowadza się diagnozowania profilaktycznego, a wśród wielu osób panuje przekonanie że życie na diecie bezglutenowej to moda i wymysł. Nic bardziej mylnego! Gluten w diecie osoby chorej na celiakię to trucizna, która może prowadzić do zanikania kosmków jelita cienkiego u dziecka, a co za tym idzie nowotworów i wielu innych komplikacji zdrowotnych. To samo dotyczy osób dorosłych chorych na celiakię.
- Czy da się zapobiec celiakii? Niestety nie.
- Czy da się zapobiec nowotworowi? Oczywiście, że tak.
Wczesny etap celiakii, można rozpoznać. Dzięki czemu, jesteśmy w stanie szybko wprowadzić dietę dla dziecka. Celiakia czy nietolerancja? Tego wszystkiego dowiesz się po przeprowadzeniu badań.
Czy celiakia obniża standard naszego życia?
Moim zdaniem nie! Trzeba się tylko do tego dobrze przygotować. Czy nasze dziecko i my odczujemy, że jesteśmy na diecie eliminacyjnej gluten? Tak, nawet bardzo często. Musisz się też przygotować, że będą wchodziły w grę czasami również emocje takie jak smutek, rozżalenie czy bezsilność. Czy zawsze tak będzie? Zależy, jak do tego podejdziesz. Dziecko nauczy się Twojego podejścia, emocji i reagowania na istotne tematy związane z ograniczeniami. Nasze dziecko możemy do wszystkiego dobrze przygotować, nauczyć. To nie są puste słowa. Wiemy to z własnego doświadczenia.
Zdradzę Ci jakie są nasze sposoby aby nasze dziecko nie odczuwało chorowania na celiakię.
Wiele osób w tym momencie złapie się za głowę. Powie, że piszę głupoty, gdyż wg nich nietolerancja glutenu i celiakia, jest prawie jak koniec świata. Czy faktycznie musi tak być? Nie! To ty przekazujesz podejście do tematu, reakcję i sposób na życie swojemu dziecku. Dziecko musi wiedzieć czym charakteryzuje się celiakia, co może mu grozić jak postanowi potajemnie zjeść coś z glutenem bo rówieśnicy jedzą. Komfort naszego dziecka w chwili obecnej oraz w przyszłości zależy od nas. Mimo, że dostęp do produktów bezglutenowych jest ograniczony w naszym kraju, wyżywienie w placówkach edukacyjnych, restauracjach czy szpitalach, często nie ma opcji bezglutenowych, nasze rodziny i znajomi traktują nas jak kosmitów, można żyć na odpowiednim poziomie, tak aby nasze dzieci nie odczuły tego, że są gorsze od swoich rówieśników. BO NIE SĄ! Co wiele osób próbuje nam i im wmówić. Często kupujesz drogie produkty bezglutenowe, które w smaku zdecydowanie się różnią od tych glutenowych? Możesz to zmienić. Znajdziesz u nas makarony i słodycze, które smakują nawet lepiej od tych często nazywanych ”normalnymi”, a mieszanki mąk sprawią że bez trudu nawet codziennie w kilka chwil upieczesz chleb, bułki, ciasta, gofry czy pizze dla siebie lub swojego dziecka na diecie bezglutenowej.
Ulubione makarony bezglutenowe naszych dzieci:
Ulubione słodycze bezglutenowe naszych dzieci:
Ulubione mieszanki na bezglutenowe potrawy dla naszych dzieci znajdziesz tutaj:
Do rodziców małych celiaków!
Jako rodzice małych celiaków, postanowiliśmy jakiś czas temu napisać 5 najważniejszych zasad dla rodzica małego celiaka! Jednak po opublikowaniu postu na Facebooku, pojawiło się wiele wpisów innych rodziców, którzy z celiakią również zmagają się na co dzień. Mają też swoje wzloty i upadki, wszystkiego uczyli się od momentu zdiagnozowania zachorowania na celiakię u dziecka. Przetarli już swoje kilometrowe drogi, do miejsca w którym są teraz. Czy jest względny spokój? Tak. Czy pojawiają się burze. Tak i na to musisz się przygotować. Ale tak jest w całym naszym życiu. Raz lepiej, a raz gorzej. Gorzej będzie dzięki osobom trzecim pojawiającym się w naszym życiu. To jest fakt! Jakie są najważniejsze cechy rodzica mającego dziecko zdiagnozowane na celiakię? Stanowczość, zapobiegawczość, pewność siebie! Przygotuj się, że nie jedna osoba uzna Cię za osobę szaloną czy chamską. Ale tutaj w grę wchodzi zdrowie i komfort Twojego dziecka. Nie przejmuj się co mówią inni. To też jest ważna lekcja dla Ciebie i dla Twojego dziecka.
10 zasad dla rodzica małego celiaka
Dieta bezglutenowa to wyzwanie dla wszystkich. Czy może być smaczna? Oczywiście, że tak. diety bezglutenowej jest otoczenie. Oczywiście nie zawsze, ale najczęściej. Myślę, że każdy wie o czym mówię. A rodzic, który dopiero rozpoznał celiakię u dziecka już za chwilę się o tym dowie. Często nie mamy odwagi tupnąć nogą i wykrzyczeć wszystkim tego co chcielibyśmy powiedzieć! Ale śmiało możemy opublikować tą grafikę i post. Poza tym, zastanów się czy ważniejsze jest dla Ciebie samopoczucie i zdrowie dziecka, czy to co powie ciotka? Myślę, że potrafisz odpowiedzieć na to pytanie w ułamek sekundy!
Celiakia u dzieci ”RODZICOWE” zasady
✅ Traktuj dietę normalnie. To już Wasza codzienność! Inaczej nie będzie. Im szybciej do tego przywykniesz tym szybciej przywyknie Twoje dziecko i będzie potrafiło sobie z tym radzić.
✅ Gdy planujesz zjeść coś z dzieckiem na mieście, wybierz miejsce wcześniej! Znajdź restauracje z certyfikatem menu bez glutenu lub inną, która ma pojęcie o celiakii i przygotuje dla Was danie wolne od glutenu i zanieczyszczeń glutenem. Czy to możliwe? Tak! Najważniejsze jest to, że dziecko nie powinno być narażone na odmowę i rozczarowanie.
✅ Dajesz z siebie tyle ile możesz! Dajesz swojemu dziecku wszystko co najlepsze! Dbasz o nie ze wszystkich sił! Nie zmienisz stanu zdrowia, ale masz wpływ na życie. Na tym się skup!
✅ Twoje dziecko jest bardzo mądre, wiele razy zaskoczy Cię jak potrafi pilnować swojej diety bezglutenowej. Gwarantuję Ci, że Ty nie masz tyle sił aby pilnować tak swojej diety jak będzie potrafiło Twoje dziecko.
✅ Nie zabraniaj dziecku uczestnictwa w różnych wydarzeniach, urodzinach, wycieczkach itd. tylko je do tego dobrze przygotuj. Nie dawaj mu marchewki jak inni będą jedli słodycze, czy pizze. Wstań szybciej i przygotuj dziecku to co może zjeść, co uwielbia, czego może nie pozwalasz jeść na co dzień. Gwarantuję Ci, że będzie zachwycone i nawet nie spojrzy na posiłki innych dzieci. Za to wielokrotnie u nas zdarzało się, że to rówieśnicy w przedszkolu chętnie by zjedli to co jadło nasze dziecko.
✅ NIE PRZEJMUJ SIĘ INNYMI i nie daj sobie wejść na głowę! Szczególnie rodzinie i bliskim znajomym. To Ty decydujesz! Jak trzeba to przechwyć ”prezent” i zastąp go czymś innym. A darczyńcom jasno powiedz co myślisz. Czy to coś da? Może za 50 razem.
✅ Zastąp słowo choroba = słowem dieta. Postaraj się aby dieta była sposobem na życie dziecka, a nie karą.
✅ Pokaż dziecku, że jego jedzenie nie różni się smakiem, a jedynie składem. Wyszukaj produkty z dobrym smakiem i składem, i nie narzekaj w obecności dziecka. A już na pewno nie pokazuj, że Ci przykro. Dziecko nie łączy diety bezglutenowej z płaczem samo! Nie miej wyrzutów do siebie, że jest tak jak jest! To nie Twoja wina.
✅ Nie próbuj edukować innych za wszelką cenę. Większość nie zda nigdy sobie sprawy z powagi sytuacji. Próbuj wytłumaczyć, ale oszczędź sobie i dziecku nerwów. Stanowczość!
✅ Nie pozwól bliskim się użalać nad dzieckiem, bo nie może zjeść bułeczki… Ta bułeczka to nic dobrego nawet dla osób na zwykłej diecie.
Czy dieta w celiakii jest nudna?
Absolutnie nie! Z czasem dowiesz się, że typowe potrawy w większości powinny nie zawierać glutenu. A zawierają go tylko przez to, że są nim zanieczyszczone. Nauczysz się stosować bezglutenowe zamienniki, które w smaku nie odbiegają, a często są nawet smaczniejsze. Jakie jedzenie w celiakii jest najprostsze i od czego zacząć? Wymień przyprawy, kup makaron kukurydziano-ryżowy lub ryżowy (znajdziesz u nas nawet w kształcie gwiazdek) i ugotuj rosół. To danie każdy potrafi gotować i chyba każdy uwielbia. Na drugie danie możesz upiec lub ugrillować kurczaka z ziemniakami czy frytkami i zrobić surówkę. Widzisz? Czy to są wynalazki? Nie to jedzenie, które Twojemu dziecku towarzyszy od dawna! Celiakia u dzieci to nic innego jak zachowanie ostrożności i wyeliminowanie tego co i tak nikomu nie jest potrzebne do zdrowia i rozwoju.